
Vítejte ve světě investičních nemovitostí
Žijeme v době rekordně nízkých úrokových sazeb (rok 2020). Aktuální nabídka finančních institucí nabízí jedinečnou možnost získávání levných úvěrů. Je mnoho prověřených cest, jak lze zakoupit investiční nemovitost i téměř bez vložení vlastních prostředků. Využijte zdrojů bankovních institucí. Nenechte se odradit řečmi o tom, že to nejde. Neváhejte nás kontaktovat. Během osobního setkání spolu probereme, jak nastavit Vaše možnosti tak, aby Vám banky mohly poskytnout úvěr.
Většina úspěšných investorů po celém světě oprávněně považuje investice do nemovitostí za jeden z nejlepších způsobů, jak zhodnotit své peníze.
- Bytové a nebytové prostory pronajímám
- Využívám je pro vlastní potřebu
- Předávám je dalším generacím
- Jednotky mohu kdykoliv s výnosem prodat
V textu níže naleznete veškeré základní informace, které je před vstupem do akvizice investiční nemovitosti doporučeno znát.
Dlouhodobá statistika
Na základě dostupných statických dat lze určit stávající stav trhu s nemovitostmi. Lze dokonce do jisté míry i predikovat vývoj poptávky po nájemním bydlení nebo např. výši cen nájemného. Vývoj dat je vhodné porovnávat i s daty okolních států EU.
Před učinením rozhodnutí pro vybranou akvizici je nutné každou lokalitu (okres nebo konkrétní obec) a každou nemovitost pečlivě analyzovat.
Podle výsledků sčítání lidu, domů a bytů z roku 2011 kromě jiného zahrnoval bytový fond ČR celkem 4 104 635 obydlených bytů z nichž bylo 43,7% v rodinných domech a 55 % v bytových domech. Ze všech obydlených bytů bylo k nájemnímu bydlení využíváno 22,4 % (920 405) bytů. Průměrná plocha na 1 obydlený byt v ČR byla 63,5 m².
Svět inzertních portálů
Drtivá většina nájemních bytů nachází své nové rezidenty na inzertních portálech. Následující mapy znázorňují (pro vlastníka nemovitostí) klíčové statistické údaje.
Počty nabídek nájemních bytů v ČR (za sledované období v rámci realitních portálů). Žlutá – (30 nabídek – nejméně), tmavě zelená (28 760 nabídek – nejvíce).
Průměrná cena nájemních bytů v ČR za 1 m². Žlutá (108 – 126 Kč / 1 m² – nejméně), tmavě zelená (218 – 287 / 1 m² – nejvíce).
Mediánová doba mezi zveřejněním a stažením inzerátu nájemního bytu. Bledě modrá (3 – 10,5 dní – nejméně), tmavě modrá (126 – 251,5 dní – nejvíce).
Faktory ovlivňující cenu nájemného
Mezi hlavní faktory, které ovlivňují výši nájemného v dané lokalitě řadíme: výši mzdy, míru vzdělanosti a míru nezaměstnanosti.
Mapa značí průměrnou mzdu v dané lokalitě. Žlutá (22 500 – 23 500 Kč – nejnižší průměrná mzda) a tmavě zelená (28 300 – 30 800 Kč – nejvyšší průměrná mzda). Nejvyšší průměrné mzdy jsou v Praze a v blízkém okolí.
Podíl obyvatel se základním vzděláním a bez vzdělání. Bledě modrá (0,12 – 0,16 – nejméně obyvatel s nízkým nebo žádným vzděláním), tmavě modrá (0,27 – 0,3 – nejvíce).
Podíl obyvatel s ukončeným magisterským vzděláním. Světle zelená (0,03 – 0,05 – nejméně obyvatel s magisterským vzděláním), tmavě zelená (0,16 – 0,23 – nejvíce obyvatel s magisterským vzděláním).
Míra nezaměstnanosti v ČR. Bledě modrá (1,2 – 2,2 % – nejnižší míra nezaměstnanosti, tmavě modrá (7,3 – 9,4 % – nejvyšší míra nezaměstnanosti v ČR).
Další důležité faktory
Mezi další důležité faktory, které mají vliv na cenu nájemného také řadíme: blízkost urbanistických center, dopravní dostupnost, pocit bezpečí a celková spokojenost.
Functional urban areas (FUAs) podle OECD.org jsou významná hustě obydlená urbanistická centra s jejími přilehlými oblastmi. V ČR je pouze 15 takových oblastí. Tmavě zelená (0,1 – 6 km od urb. centra – nejblíže) a žlutá (47,7 – 64,6 km – nejdále).
Vzdálenost k nejbližší dálnici nebo silnici pro motorvá vozidla. Bledě modrá (0,2 – 6,7 km – silnice se nachází nejblíže) a tmavě modrá (43,9 – 58,7 km – silnice se nahází nejdále).
Pocit bezpečí je úzce spjat s velikostí obce, kdy nejbezpečněji se cítí obyvatelé menších obcí. Tmavě červená (30,0 a více bodů značí nejnižší pocit bezpečí) a světle červená (20,0 a méně bodů značí nejvyšší pocit bezpečí).
Stále častěji je kladen důraz na subjektivní názory respondentů. Jsou obyvatelé České republiky spokojeni se svým životem? Tmavě červená (7,1 a více značí nejvyšší míru spokojenosti) a světle červená (6,8 a méně bodů značí nejnižší míru spokojenosti).
Makroekonomický vývoj
Makroekonomický vývoj několika vybraných ukazatelů, které také mají vliv na výši nájemného: průměrná mzda, vývoj cen nemovitostí, míra inflace a stavební produkce v ČR.
Praha vs. další metropole EU
Srovnání podílu obyvatel žijicích v nájmu hlavního města Prahy s několika vybranými metropolemi v rámci EU.
Česká republika vs. další státy EU
Srovnání podílu obyvatel žijicích v nájmu v ČR s nekolika vybranými státy EU.
Počet osob v domácnosti
Počet lidí podle druhu zaměstnání
Historické okénko

Starověký Řím a insula
Již od vzniku prvních měst začaly vznikat první významná obchodní, kulturní a společenská centra. Právě zde začaly vznikat první nájemní domy.
Například slovo „insula“ bylo ve starověkém Římě označení právě pro vícero – podlažní nájemní domy, kde probíhal život běžných lidí, kteří byli pracovně závislí na centrech měst.
Průmyslové revoluce
Urbanizace pokračuje do dnešních dnů a největší rozmach rozvoje měst způsobily nepochybně průmyslové revoluce. Význam zemědělství zastínila tovární velkovýroba.
Velká města a významné průmyslové zóny přitahují více a více dalších lidí z okolních míst a vzniká tak v jejich okolí nespočet nových čtvrtí a předměstí s potřebou služeb a bydlení.